D vitamini bizim için ne kadar önemli – En iyi 10 besin

D vitamini bizim için ne kadar önemlidir - En iyi 10 yiyecek

D vitamini vücudumuzda ne yapar?

D vitamini esas olarak ultraviyole ışığına maruz bırakılarak oluşur ve kalsiyum gibi önemli minerallerin emilmesi için gereklidir. D vitamini de bunu güçlendirir ve kansere yakalanma riskini azaltır. D vitamininin vücut için önemi göz ardı edilemez. Bir dizi önemli biyokimyasal süreçten sorumludur:

  1. kemik, diş ve tırnak hücrelerini bu mineralleri emmek üzere ‘açarak’ kalsiyum ve fosfor emilimini teşvik eder
  2. kan şekerini normalleştirir düzeyleri
  3. metabolizmayı hızlandırır
  4. kanı temizleyen monositleri sentezler
  5. birkaç hormonun sentezini uyarır
  6. impulsların iletimini iyileştirir nöronlar arası
  7. embriyonun gelişimini etkiler

D vitamini birçok vücut fonksiyonu için önemlidir

D vitamininin doğru alımı kemikleri ve kasları güçlendirir, kan kompozisyonunu iyileştirir, kuru saçı ve kuru cildi ortadan kaldırır, kanser ve diyabet riskini azaltır, performansı ve sağlığı artırır Konsantrasyon, tiroid ve kalp fonksiyonlarını iyileştirir ve kan basıncını düzenler.

Yüksek D vitamini içeriğine sahip en iyi 10 yiyecek

Bu, bulutlu günlerde yiyecekler yoluyla da alınabilir. D vitamini içeren yiyecekleri herhangi bir süpermarkette bulabilirsiniz.

Kırmızı Havyar

Bir yemek kaşığı 0,020 mg D vitamini içerir. Bu lezzet aynı zamanda yorgunluk ve depresyon belirtileriyle mücadelede önemli olan omega-3 yağ asitleri açısından da zengindir.

Ton balığı

100 gram ton balığı (taze veya konserve) günlük D vitamini ihtiyacınızın yarısını sağlar. Ton balığı önemli bir protein, demir ve omega-3 yağ asitleri kaynağıdır. Konserve ton balığı ile ilgili en önemli şey ekstra yağ almamanızdır, bu nedenle konserve ton balığını kendi suyunda tercih edin.

Somon

100 gram günlük D vitamini ihtiyacınızın yüzde 75’ini karşılar. Ayrıca bu balık, beyin aktivitesini uyaran ve bu organın hastalık riskini azaltan bir omega-3 yağ asitleri kaynağıdır.

Sardalya

Sardalya en iyi D vitamini kaynaklarından biridir. Küçük bir kutu sardalya bile insan vücudunun günlük ihtiyacının yaklaşık %70’ini karşılar. Bu küçük konserve balıklar zengin bir B12, omega-3 yağ asitleri, protein ve selenyum kaynağıdır.

Yılan balığı

Bu balık 100 gramda o kadar çok D vitamini içerir ki, günlük dozun 8 katıdır. D vitamini fazlalığı, eksiklik kadar zararlıdır, bu nedenle yılan balığı ek olarak tüketilmelidir, örn. B. suşi ve rulolarda.

Ring

, D vitamini kaynağınızı doldurmak için ucuz bir balık seçeneğidir. Ucuz demek az demek değildir. Bu balığın 100 gramı günlük dozun yarısını içerir.

Dana ciğer

Çok fazla D vitamini içermez ancak vitamin menünüzün sıkıcı olmaması için değişiklik olsun diye diyete ekleyebilirsiniz. Karaciğer demir, protein ve A vitamini açısından zengindir.

Yumurta

Yumurta, az miktarda D vitamini içeren bir başka lezzetli ve besleyici kaynaktır. Günde bir tane tüketmek, ihtiyaç duyulan miktarın yaklaşık %10’u kadardır.

Soya sütü

Vejetaryenler için hayvansal ürünlere bir alternatif soyadır. bir fincanda 0.127 mg D vitamini ile bol miktarda C vitamini ve demir içerir.

Shiitake mantarları

Şaşırtıcı bir şekilde, kurutulmuş olanlar çok yüksek bir D vitamini içeriğine sahiptir. Bunun nedeni, bu mantarların çok fazla güneş ışığı emmesi olabilir. Shiitake mantarları da B1 ve B2 gibi B bakımından yüksektir. Mantarları yemeden önce suni yollarla değil güneşte kurutulduklarından emin olmalısınız. Bu şekilde faydalı maddeleri tam olarak alabilirsiniz.