Izgara yaparken hangi salatalar en iyisidir?

Hangi salatalar ızgaraya daha çok yakışır

Salatalar ızgara yaparken en önemli garnitür

Sonunda yaz geldi ve beraberinde mangal sezonu geldi! Izgara yaparken en önemli garnitür, herhangi bir barbekü partisinde asla eksik olmayacak lezzetli salatalardır. Salatalar ızgara et, balık, sosis ve sebzelerin mükemmel bir tamamlayıcısıdır.

Ama hangi salatalar ızgaraya daha çok yakışır?

Izgara için yapılan klasik salatalar arasında patates salatası ve patates salatası ön plandadır. Makarna salatası turşu, bezelye, domates, mozzarella peyniri ve baharatlı pesto ile harika bir şekilde birleştirilebilir. Patates salatası süper besleyicidir ve ızgara balık veya etin harika bir eşlikçisi olduğu için makarna salatası ile rekabet edebilir. Tadı pastırma, kornişon veya yumurta ile rafine edilebilir. Bu iki salata çeşidinin avantajı, önceden hazırlayabilmenizdir. Aynı zamanda süper kolay ve tadı salatalık, patates, sosis, domates, mısır, biber veya ton balığı gibi farklı malzemelerle değiştirilebilir.

Lahana salatası ve marul, ızgara etle harikadır

Kremalı lahana salatası, havuçlu ve soğanlı lahana salatası, ızgara etle en iyi tadı verir. Yaz tadında taze salatalar hazırlamak çok kolay. Soğanlı domates salatası, marul veya ekmek salatası – hepsi süper ferahlatıcı, sulu ve gevrek bir tada sahiptir. Bulgur ve bulgur salataları sıcak günler için mükemmeldir, kolay ve sağlıklıdır. Patlıcan, domates ve kabak ile kombine edilebilir, ızgara büfesinde harika görünürler. Biber, salatalık, domates ve soğan olarak da bilinen Çoban Salatası, mangal menüsünden eksik olmamalı. Rüya ikilisi ve keçi peyniri harika bir uyum içindedir ve tat olarak birbirlerini harika bir şekilde tamamlarlar. Ispanak, marul veya roka gibi çeşitli yapraklı salatalar, meyve ve meyvelerle harika bir uyum sağlar ve meyvemsi, tatlı bir tat getirir.