Sonbahar için 10 lezzetli sıcak çorba

Sonbahar için 10 Harika Çorba

Sıcak sonbahar akşamları için leziz çorbalar

Rahatsız edici ve bir o kadar da güzel mevsimin tadını en çok bir kase ile çıkarın. Her mevsimin kendine has gastronomik spesiyaliteleri vardır. Yazın taze böğürtlen ve meyvelerden elimizi çekemiyoruz, sonbaharda ise sıcak çorbalara uzanıyoruz.

Sonbahar çorba mevsimidir

Ilık çorbalar vücudu içten ısıtır, ısı metabolizmasını normalleştirir ve vücutta çok gerekli olan vitamin ve mineralleri yeniden şarj eder. Sonbahar çorbaları, mevsim sebzeleri ve cesur tatlarla yemek pişirmek için harikadır.

Mercimek Çorbası

Sonbahar, doyurucu ve besleyici çorbaların zamanıdır. Bunlar etten daha fazlasıyla yapılabilir. Sığır eti yerine baklagiller kullanılabilir. Baklagiller aynı miktarda proteine sahipken, bitki bazlı protein içerirler. Sizi içeriden ısıtır ve vücudunuza enerji verir. Mercimek, sihirli bir şekilde bir araya geldikleri için patateslerle eşleştirilebilir.

Mantar çorbası

Mantarlar sonbahar mevsiminin en gözde ürünleri. Kremalı, önemli durumlar için bir kutlama yemeği ile iyi gider ve iş yerindeki sıradan bir güne güzel bir katkı sağlar. Mantar çorbası çok yönlüdür, patates, havuç ve peynirle birleştirebilirsiniz.

Köfte Çorbası

Köfte çorbası, aile yemeklerine hoş bir ektir ve aileyi kısa sürede yemek masasında bir araya getirir. Bu, patates, havuç, makarna, kereviz veya domates dolgusu ile mükemmel bir şekilde tamamlanabilir.

Bezelye çorbası

Birçok kişi bezelye çorbasını sonbaharla ilişkilendirir. Karakteristik tatları çocukluğu anımsatır ve bize enerji verir. Tatlandırmak için çok iyi pastırma veya sosis ekleyebilirsiniz.

Patates çorbası

Patates mükemmel bir sonbahar sebzesidir. Kök sebze, çeşitli yemeklerin hazırlanmasında kullanılabilir. Sıcak bir patates çorbasının yerini hiçbir şey tutamaz. Hazırlaması kolay ve yine de çok lezzetli. Çorba havuç, kereviz, mantar, pırasa, sosis veya domuz pastırması ile rafine edilebilir.

Kabak kremalı çorba

Kabak sonbaharın kralıdır. Bu sebze sonbahar mevsiminin olmazsa olmazı çünkü lezzetli tadı ve aroması en titiz mideleri bile memnun edecek. Narin, kremsi bir hindistan cevizi sütü ve zencefil ile tatlandırılabilir.

Karnabahar Çorbası

Gurme mutfağı sonbaharda en iyisidir, daha soğuk havalar tercih edilir – sıcak bir kadeh şarap, rahat müzik ve loş ışık. Bu resme çok uyumlu bir şekilde uyuyor ve onu tamamlıyor.

Tavuk çorbası

Lezzetli, doyurucu bir tavuk çorbası soğuk mevsimin vazgeçilmezi! İçeriden ısıtır ve soğuk algınlığı için mucizevi bir tedavidir. Hafif bir et suyu, biraz tavuk, havuç, soğan, patates ve biraz makarna ve kombinasyon mükemmel.

Havuç çorbası

Havuç çorbası, zayıf gurme yiyiciler için harika bir sonbahar çorbasıdır. Mango, mercimek veya zencefil gibi malzemelerin arsız kombinasyonu, özgünlüğü ile hayal gücünü harekete geçirir. Bununla lezzetli mutfak deneyleri yapabilirsiniz.

Soğan Çorbası

Sonbahar, Fransa’yı ve geleneksel soğan çorbasını hatırlamak için iyi bir zamandır. Soğan çorbası kokusuyla cezbeder ve ilk kaşık dolusu andan itibaren doğru ruh halini yaratır. sadece lezzetli ve doyurucudur ve patates, mantar ve peynirle tatlandırılabilir.